Swedbank Robur Globalfond Lux blir Global High Dividend
2012-07-17Swedbank Robur Globalfond Lux byter namn till Swedbank Robur Global High Dividend, vilket återspeglar fondens förändrade placeringsstrategi. Fondens nya fokus är på bolag som förväntas ge hög aktieutdelning. Den ändrade inriktningen innebär också att fondens risknivå sjunker. Förvaltningsavgiften sänks till 1,0 procent. Förändringarna träder i kraft den 28 augusti 2012.
Swedbank Robur arbetar aktivt med att utveckla sitt förvaltningserbjudande och aktivt möta kundernas önskemål. Ledstjärnan i detta arbete är att öka fondernas avkastningsmöjligheter och göra det enklare för dig som kund. Förändringarna i Swedbank Robur Globalfond Lux ligger i linje med denna ambition och innebär i korthet:
• Fokus på aktieutdelningar
Förändringarna görs för att möta den efterfrågan som finns på fonder som fokuserar på företag som ger hög aktieutdelning. Fonden kommer därför att koncentrera innehaven till mellan 50 – 100 kvalitetsbolag över hela världen som historiskt gett hög god totalavkastning, det vill säga aktieutdelning plus kursutveckling.
• Lägre riskklass
Företag med hög utdelning är ofta mycket välskötta och tenderar också att vara mindre riskfyllda som placeringar. Det medför att fondens riskklass sjunker från 6 till 5 på en riskskala från 1 till 7.
• Lägre förvaltningsavgift
I samband med förändringarna sänks förvaltningsavgiften till 1,0 procent.
Som andelsägare behöver du inte göra något med anledning av förändringarna.





